Skip to content

69 Jackson RoadBerlin, NJ 08009

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block1500
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
31%
Improvement Value:$147,800
69%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,334+0.9%
2024$7,267+2.1%
2023$7,117+0.6%
2022$7,074-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 12284, Page 994

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook 7831, Page 1849

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 5221, Page 814

Property Sale

Sale
$128,000

To:

DeedBook 5033, Page 517

Property Sale

Sale
$7,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1930