Skip to content

85 Jackson RoadBerlin, NJ 08009

Built 1890

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block1500
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,859
Acreage0.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
34%
Improvement Value:$139,600
66%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+0.9%
2024$7,183+2.1%
2023$7,034+0.6%
2022$6,991-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,859DeedBook 8505, Page 6

Property Sale

Sale
$169,400
DeedBook 7228, Page 1004

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4910, Page 310

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4055, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1890