Skip to content

18 London AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1958

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block1601
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPC-2
Sq Footage1,156
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
44%
Improvement Value:$107,400
56%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,580+0.9%
2024$6,520+2.1%
2023$6,385+0.6%
2022$6,346-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 9789, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$41,900

Property Built

Built

Year Built: 1958