Skip to content

140 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block2211
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,179
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$118,500
66%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+0.9%
2024$6,033+2.1%
2023$5,908+0.6%
2022$5,873-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,179DeedBook 10315, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1955