Skip to content

40 Tansboro Road 707bBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2005

Property Information

Block1900
Lot2
QualifierC707B
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class33
Description2B
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
51%
Improvement Value:$32,100
49%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,231+0.9%
2024$2,211+2.1%
2023$2,165+0.6%
2022$2,152-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4665, Page 81

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4419, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1976