Skip to content

30 Tansboro RoadBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block1900
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,000
44%
Improvement Value:$448,000
56%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,288+0.9%
2024$27,040-9.2%
2023$29,790-19.3%
2022$36,914-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976