Skip to content

79 Smokey Run DriveBerlin, NJ 08009

Built 1992

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block1902
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
33%
Improvement Value:$109,500
67%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+0.9%
2024$5,547+2.1%
2023$5,432+0.6%
2022$5,399-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 10418, Page 1114

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 9492, Page 223

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4911, Page 847

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4581, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1992