Skip to content

71 Smokey Run DriveBerlin, NJ 08009

Built 1992

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 24, 2016

Property Information

Block1902
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,676
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
32%
Improvement Value:$116,600
68%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+0.9%
2024$5,837+2.1%
2023$5,716+0.6%
2022$5,682-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 10497, Page 1031

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 8886, Page 349

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7721, Page 582

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 5231, Page 59

Property Sale

Sale
$115,550
DeedBook 4584, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1992