Skip to content

32 Gardens AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1930

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block2001
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SB,2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,250
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
26%
Improvement Value:$221,500
74%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+0.9%
2024$10,120+2.1%
2023$9,913-1.2%
2022$10,035-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 12624, Page 1771

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,250DeedBook 11653, Page 1530Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,250DeedBook 11210, Page 1890Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5012, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1930