Skip to content

9 Linden AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1930

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block1804
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,292
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
22%
Improvement Value:$268,200
78%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+0.9%
2024$11,566+35.7%
2023$8,527+0.6%
2022$8,475-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 12404, Page 1091

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft2,292DeedBook 11977, Page 703Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 9384, Page 1339

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 8074, Page 936

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4589, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1930