Skip to content

9 Gardens AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1954

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block2002
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,332
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
37%
Improvement Value:$129,300
63%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,962+0.9%
2024$6,899+2.1%
2023$6,756+0.6%
2022$6,715+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 11360, Page 1110

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4586, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1954