Skip to content

2 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 25, 2003

Property Information

Block2002
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,700
34%
Improvement Value:$151,200
66%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+0.9%
2024$7,703+2.1%
2023$7,543+0.6%
2022$7,498-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 7343, Page 1900

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4170, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1900