Skip to content

110 Central AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1956

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block2003
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,285
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
32%
Improvement Value:$162,400
68%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+0.9%
2024$8,031+9.2%
2023$7,352+0.6%
2022$7,307-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,285DeedBook 12144, Page 1166

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 10545, Page 565Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7151, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1956