Skip to content

9 Glenview AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block2007
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,688
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$218,900
73%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,298+0.9%
2024$10,204+2.1%
2023$9,993+0.6%
2022$9,933-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 11835, Page 691

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7907, Page 293

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4450, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1965