Skip to content

5 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1971

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block2207
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,662
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,100
29%
Improvement Value:$198,500
71%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,537+0.9%
2024$9,450+2.1%
2023$9,255+0.6%
2022$9,199-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 12202, Page 493

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4371, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1971