Skip to content

22 Joans LaneBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block2105
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,926
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
29%
Improvement Value:$164,900
71%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900+0.9%
2024$7,828+2.1%
2023$7,666+0.6%
2022$7,620-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 12410, Page 437

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7739, Page 1654

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4676, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1960