Skip to content

21 Coleman RoadBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2105
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,224
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
35%
Improvement Value:$115,200
65%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+0.9%
2024$6,020+2.1%
2023$5,895+0.6%
2022$5,859-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960