Skip to content

16 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block2202
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,325
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
28%
Improvement Value:$204,000
72%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,674+0.9%
2024$9,586+2.1%
2023$9,387+11.2%
2022$8,442-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

To:

Sq Ft2,325DeedBook 11453, Page 1470

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 10224, Page 1878Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 10049, Page 184Recorded7/31/2014

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 9902, Page 1502Recorded10/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960