Skip to content

20 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1971

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block2202
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,706
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
36%
Improvement Value:$144,500
64%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,702+0.9%
2024$7,632+2.1%
2023$7,474+0.6%
2022$7,429-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,706DeedBook 9474, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1971