Skip to content

14 Evergreen DriveBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block2206
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,786
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
30%
Improvement Value:$185,500
70%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087+0.9%
2024$9,004+2.1%
2023$8,818+0.6%
2022$8,765-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 10799, Page 1031

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4592, Page 694

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4243, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1970