Skip to content

30 Mason DriveBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block2304
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,635
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
31%
Improvement Value:$135,700
69%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+0.9%
2024$6,635+2.1%
2023$6,498+0.6%
2022$6,458-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 12417, Page 1713

Property Sale

Sale
$159,414
DeedBook 5206, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2001