Skip to content

6 Mason DriveBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block2304
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,247
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
37%
Improvement Value:$104,100
63%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361+1.0%
2024$5,310+2.2%
2023$5,195+0.6%
2022$5,162-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,247DeedBook 10508, Page 901

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,247DeedBook 10460, Page 682Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$226,900
DeedBook 8205, Page 1168

Property Sale

Sale
$135,475
DeedBook 5253, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2001