Skip to content

21 Monmouth AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$188,700
Last Sale Date
Apr 26, 1999

Property Information

Block2306
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
22%
Improvement Value:$270,600
78%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+0.9%
2024$11,769+2.1%
2023$11,525+0.6%
2022$11,456-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$188,700

To:

Sq Ft2,300DeedBook 5018, Page 375