Skip to content

41 Monmouth AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block2306
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,926
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
19%
Improvement Value:$250,800
81%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,601+0.9%
2024$10,505+2.1%
2023$10,287+0.6%
2022$10,225-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 10519, Page 1919

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,926DeedBook 10004, Page 811Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$226,110
DeedBook 5103, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 2000