Skip to content

103 Wilson LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block2401
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
19%
Improvement Value:$172,100
81%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+0.9%
2024$7,220+11.1%
2023$6,501+0.6%
2022$6,462-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 12153, Page 374

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 10475, Page 533Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 7617, Page 910

Property Sale

Sale
$122,325
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1996