Skip to content

16 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block2401
Lot46
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
21%
Improvement Value:$155,400
79%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,744+0.9%
2024$6,682+2.1%
2023$6,544+0.6%
2022$6,504-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 12952, Page 42

Property Sale

Sale
$128,779
DeedBook 4998, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1998