Skip to content

227 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block2401
Lot73
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,788
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
20%
Improvement Value:$170,800
80%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+0.9%
2024$7,203+2.1%
2023$7,054+0.6%
2022$7,011-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$203,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 11071, Page 1359

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8655, Page 48

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 8093, Page 640

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5257, Page 469

Property Sale

Sale
$134,968
DeedBook 5145, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 2000