Skip to content

240 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block2404
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,548
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
20%
Improvement Value:$164,200
80%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+0.9%
2024$6,976+2.1%
2023$6,832+0.6%
2022$6,791-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8229, Page 1121

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 7568, Page 941

Property Sale

Sale
$133,344
DeedBook 5099, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1996