Skip to content

228 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block2404
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,772
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
20%
Improvement Value:$168,100
80%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+0.9%
2024$7,118+2.1%
2023$6,971+0.6%
2022$6,929-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 11034, Page 817

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 9152, Page 1743

Property Sale

Sale
$130,635
DeedBook 5086, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1996