Skip to content

232 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$132,800
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block2404
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,780
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,900
21%
Improvement Value:$167,800
79%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+0.9%
2024$7,189+2.1%
2023$7,040+0.6%
2022$6,998-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,800

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5086, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1996