Skip to content

89 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$132,100
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block2406
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,548
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
21%
Improvement Value:$161,200
79%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+0.9%
2024$6,872+2.1%
2023$6,729+0.6%
2022$6,689-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,100

To:

Sq Ft1,548DeedBook 5168, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2000