Skip to content

75 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block2406
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
19%
Improvement Value:$186,800
81%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,879+0.9%
2024$7,808+2.1%
2023$7,646+0.6%
2022$7,600-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 7192, Page 1866

Property Sale

Sale
$149,565
DeedBook 5132, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2000