Skip to content

69 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block2406
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,560
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
23%
Improvement Value:$141,000
77%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+0.9%
2024$6,189+2.1%
2023$6,061+0.6%
2022$6,024-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12447, Page 795

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 10914, Page 442Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$176,400

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9885, Page 114Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 8424, Page 978

Property Sale

Sale
$115,905
DeedBook 5124, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1999