Skip to content

39 Canyon DriveBerlin, NJ 08009

Built 2003

Last Sale Price
$226,990
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block2501
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionFOXWOOD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,528
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
18%
Improvement Value:$250,300
82%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+0.9%
2024$10,319+2.1%
2023$10,105+0.6%
2022$10,044-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$226,990

To:

Sq Ft2,528DeedBook 7309, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 2003