Skip to content

16 Zion DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$258,212
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block2503
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
17%
Improvement Value:$216,900
83%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+0.9%
2024$8,822+2.1%
2023$8,639+0.6%
2022$8,587-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$258,212

To:

Sq Ft1,904DeedBook 7856, Page 1876