Skip to content

45 Cross Keys RoadBerlin, NJ 08009

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block306
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,000
38%
Improvement Value:$502,200
62%
Total Assessment$810,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,636+0.9%
2024$27,385+2.1%
2023$26,818+0.6%
2022$26,656-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000

To:

DeedBook 7738, Page 125

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 497, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4235, Page 211