Skip to content

41 Clementon RoadBerlin, NJ 08009

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$6,750,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block400
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,098
Acreage27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,949,000
44%
Improvement Value:$3,751,000
56%
Total Assessment$6,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$228,537+0.9%
2024$226,460+2.1%
2023$221,770+0.6%
2022$220,430-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$6,750,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 10307, Page 1165Recorded12/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1908