Skip to content

21 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$118,750
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block606
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,716
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
33%
Improvement Value:$132,500
67%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+0.9%
2024$6,692+2.1%
2023$6,554+0.6%
2022$6,514-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$118,750

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9586, Page 983

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5264, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1950