Skip to content

24 Dover AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2014

Property Information

Block606
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,416
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
38%
Improvement Value:$112,700
62%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+0.9%
2024$6,162+2.1%
2023$6,034+0.6%
2022$5,998-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8942, Page 1393

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5042, Page 773

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4305, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1950