Skip to content

5 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block606
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,310
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,700
32%
Improvement Value:$132,300
68%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+0.9%
2024$6,591+2.1%
2023$6,455+0.6%
2022$6,416-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,310DeedBook 8181, Page 1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4113, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1950