Skip to content

22 New York AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1965

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block610
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,744
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
30%
Improvement Value:$167,800
70%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,135+0.9%
2024$8,061+2.1%
2023$7,894+0.6%
2022$7,847-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900

To:

Sq Ft1,744DeedBook 7184, Page 895

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4727, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1965