Skip to content

29 Arlington Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block610
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,750
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,700
34%
Improvement Value:$140,700
66%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+0.9%
2024$7,213+2.1%
2023$7,064+0.6%
2022$7,021-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5059, Page 40300

Property Built

Built

Year Built: 1965