Skip to content

25 Arlington Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1966

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block610
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,344
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
27%
Improvement Value:$189,500
73%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+0.9%
2024$8,825+2.1%
2023$8,642+0.6%
2022$8,590-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500

To:

Sq Ft2,344DeedBook 12258, Page 1711

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4650, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1966