Skip to content

25 Pennsylvania AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block612
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,256
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
30%
Improvement Value:$167,300
70%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+0.9%
2024$8,028+2.1%
2023$7,861+0.6%
2022$7,814-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 7531, Page 428

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4430, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1970