Skip to content

15 Pennsylvania AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 1994

Property Information

Block612
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,472
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
33%
Improvement Value:$132,000
67%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+0.9%
2024$6,659+2.1%
2023$6,521+0.6%
2022$6,481-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960