Skip to content

8 Ellis AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block700
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,325
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,400
32%
Improvement Value:$156,900
68%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+0.9%
2024$7,750+2.1%
2023$7,590+0.6%
2022$7,544-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7979, Page 1785

Property Sale

Sale
$98,600
DeedBook 4804, Page 714

Property Sale

Sale
$39,900

Property Built

Built

Year Built: 1925