Skip to content

109 Watsontown RoadBerlin, NJ 08009

Built 1790

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 24, 1986

Property Information

Block800
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,768
Acreage1.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
30%
Improvement Value:$214,200
70%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+0.9%
2024$10,377+2.1%
2023$10,162+0.6%
2022$10,100-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 4164, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1790