Skip to content

15 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block905
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,352
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
31%
Improvement Value:$163,300
69%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+0.9%
2024$7,984+2.1%
2023$7,818+0.6%
2022$7,771-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 11489, Page 1520

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 9306, Page 1288

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4984, Page 441

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4616, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1976