Skip to content

11 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block905
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,378
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
29%
Improvement Value:$178,600
71%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,558+0.9%
2024$8,480+2.1%
2023$8,305+0.6%
2022$8,255-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976