Skip to content

28 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block906
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,622
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
24%
Improvement Value:$227,200
76%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+0.9%
2024$10,120+2.1%
2023$9,910+0.6%
2022$9,850-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft3,622DeedBook 5131, Page 177

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 50564, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$45,417